LSM561M2G---3060S is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 89
Datasheet
In Stock: 96
In Stock: 277
In Stock: 105
TDK
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 399
Chemi-Con
In Stock: 398
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 355mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSM561M2G---3060S
DigiKey Part Number
4403-LSM561M2G---3060S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSM561M2G---3060S
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.842 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
355mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C