400VXG560MEFCSN30X60
DigiKey Part Number
1189-400VXG560MEFCSN30X60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400VXG560MEFCSN30X60
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.416 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C