EEU-ED2D330B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 534
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 53
Parametric Equivalent
In Stock: 673
In Stock: 0
Nichicon
Rubycon
In Stock: 771
Rubycon
KEMET
Surge
Nichicon
In Stock: 156
33 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EEU-ED2D330B
DigiKey Part Number
EEU-ED2D330B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2D330B
Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-ED2D330B Models
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
650 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C