ECO-S2GP331EX is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.707
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Rubycon
TDK
Nichicon
In Stock: 845
Similar
Similar
Chemi-Con
In Stock: 42
Chemi-Con
In Stock: 534
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 553mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
ECO-S2GP331EX
DigiKey Part Number
P7416-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-S2GP331EX
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECO-S2GP331EX Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.66 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
553mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C