380LX331M400K042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.184
Datasheet
Direct
Datasheet
In Stock: 117
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 28
In Stock: 317
Rubycon
Rubycon
Nichicon
In Stock: 194
Upgrade
In Stock: 98
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 550mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX331M400K042
DigiKey Part Number
338-2440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX331M400K042
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
550mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C