380LQ331M400K022
DigiKey Part Number
338-3307-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ331M400K022
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.66 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C