380LX331M400A032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.707
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 100
Similar
Similar
In Stock: 1
Rubycon
Rubycon
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 502mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX331M400A032
DigiKey Part Number
338-2257-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX331M400A032
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
502mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C