UPB1C331MPD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 696
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 2.674
Datasheet
Similar
In Stock: 1.496
In Stock: 433
Upgrade
Rubycon
Rubycon
Panasonic Industry
KEMET
Panasonic Industry
In Stock: 740
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPB1C331MPD
DigiKey Part Number
UPB1C331MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPB1C331MPD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPB1C331MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
253.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C