UHD1C331MPD
DigiKey Part Number
493-15193-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1C331MPD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHD1C331MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
532 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
760 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
72 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C