LGU1V682MELB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 169
In Stock: 63
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 388
Parametric Equivalent
6800 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGU1V682MELB
DigiKey Part Number
493-8428-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1V682MELB
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGU1V682MELB Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.6565 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C