EDT477M010A9PAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 12.416
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 687
Upgrade
Rubycon
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 500
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 85
In Stock: 61
In Stock: 550
In Stock: 500
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C
EDT477M010A9PAA
DigiKey Part Number
EDT477M010A9PAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDT477M010A9PAA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDT477M010A9PAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
257.143 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C