EDH227M050S9PAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 4.738
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4.709
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 490
Panasonic Industry
In Stock: 56
Panasonic Industry
In Stock: 997
In Stock: 176
In Stock: 408
In Stock: 26
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH227M050S9PAA
DigiKey Part Number
EDH227M050S9PAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH227M050S9PAA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH227M050S9PAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
330 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
412.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C