381LX151M450K042 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 351
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 3.153
Similar
In Stock: 6
Chemi-Con
In Stock: 95
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 10
Nichicon
In Stock: 186
In Stock: 153
Upgrade
In Stock: 170
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.768Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
381LX151M450K042
DigiKey Part Number
381LX151M450K042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX151M450K042
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.768Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C