ELXM451VSN151MR35S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C
ELXM451VSN151MR35S
DigiKey Part Number
ELXM451VSN151MR35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXM451VSN151MR35S
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELXM451VSN151MR35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
960 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3728 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C