LGU2W151MELB
DigiKey Part Number
493-2857-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2W151MELB
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU2W151MELB Models
Ripple Current @ Low Frequency
880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2584 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C