SLP151M450E3P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 351
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 153
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 201
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
TDK
In Stock: 82
TDK
In Stock: 319
Chemi-Con
In Stock: 95
Nichicon
In Stock: 10
In Stock: 141
Surge
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.212Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
SLP151M450E3P3
DigiKey Part Number
SLP151M450E3P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP151M450E3P3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
880 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.29 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.212Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C