LSK151M2W---3030S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 141
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.327Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
LSK151M2W---3030S
DigiKey Part Number
4403-LSK151M2W---3030S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSK151M2W---3030S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
710 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
994 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.327Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C