6.3YXF220MEFCT16.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 104.566
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 39.956
Datasheet
In Stock: 305
Similar
Parametric Equivalent
In Stock: 2
Parametric Equivalent
In Stock: 890
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
In Stock: 387
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
Chinsan (Elite)
Surge
220 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
6.3YXF220MEFCT16.3X11
DigiKey Part Number
6.3YXF220MEFCT16.3X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.3YXF220MEFCT16.3X11
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
6.3YXF220MEFCT16.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C