450USC390MEFCSN35X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 58
Datasheet
Direct
Upgrade
In Stock: 644
Similar
In Stock: 95
Nichicon
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 967
Chemi-Con
In Stock: 390
Chemi-Con
In Stock: 384
Nichicon
In Stock: 76
In Stock: 72
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
450USC390MEFCSN35X40
DigiKey Part Number
1189-450USC390MEFCSN35X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450USC390MEFCSN35X40
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
450USC390MEFCSN35X40 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.38 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.332 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C