LLS2W391MELC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1.977
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 91
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 320
Rubycon
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 200
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LLS2W391MELC
DigiKey Part Number
493-2618-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2W391MELC
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LLS2W391MELC Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.4034 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C