420MXH390MEFC35X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
In Stock: 63
TDK
TDK
In Stock: 14
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 397
390 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
420MXH390MEFC35X35
DigiKey Part Number
420MXH390MEFC35X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
420MXH390MEFC35X35
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
420MXH390MEFC35X35 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
420 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C