450MXH390MEFC35X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 63
Direct
TDK
In Stock: 14
TDK
Chemi-Con
In Stock: 397
Chemi-Con
Upgrade
Nichicon
Surge
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
450MXH390MEFC35X35
DigiKey Part Number
450MXH390MEFC35X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXH390MEFC35X35
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450MXH390MEFC35X35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.76 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.464 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C