HB6007HLT
DigiKey Part Number
553-HB6007HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-HB6007HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-HB6007HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HB6007HLT
Description
MOD SIN 1GPP 1:1 HF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350µH LAN 1G Base-T, Power over Ethernet (PoE) Pulse Transformer 1CT:1CT Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HB6007HLT Models
Category
Inductance
350µH
Manufacturer
Pulse Electronics
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:1CT
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.691" L x 0.480" W (17.55mm x 12.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Transformer Type
LAN 1G Base-T, Power over Ethernet (PoE)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C