EEU-FC1H181LJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 253
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 900
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 3.939
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
Nichicon
In Stock: 501
In Stock: 65
Parametric Equivalent
In Stock: 4
180 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1H181LJ
DigiKey Part Number
EEU-FC1H181LJ-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H181LJ
Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
559 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
120 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C