EEU-FC1A562SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 297
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 36
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 500
Nichicon
Nichicon
In Stock: 50
In Stock: 301
Parametric Equivalent
In Stock: 570
5600 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1A562SB
DigiKey Part Number
EEU-FC1A562SB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1A562SB
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1A562SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.117 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.49 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C