UPJ1A562MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 50
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 296
Datasheet
In Stock: 570
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 921
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Panasonic Industry
In Stock: 297
Panasonic Industry
In Stock: 36
In Stock: 500
5600 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ1A562MHD
DigiKey Part Number
493-5523-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1A562MHD
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1A562MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.34 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.61 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C