ECO-S2DP221BA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.603
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 7.271
Datasheet
Nichicon
Nichicon
In Stock: 149
Parametric Equivalent
In Stock: 134
Parametric Equivalent
In Stock: 752
220 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 829mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
ECO-S2DP221BA
DigiKey Part Number
P7383-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-S2DP221BA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECO-S2DP221BA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.04 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.456 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
829mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C