UVK2W470MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 4.896
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
Direct
Chemi-Con
Upgrade
Panasonic Industry
Upgrade
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 300
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 709
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK2W470MHD
DigiKey Part Number
493-12437-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2W470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK2W470MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
220 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
352 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C