ESMG451ELL470MLP1S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 709
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 4.896
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 300
Parametric Equivalent
Nichicon
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESMG451ELL470MLP1S
DigiKey Part Number
565-1253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMG451ELL470MLP1S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
265 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
477 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C