UVR2W470MHD
DigiKey Part Number
493-1244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR2W470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR2W470MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
480 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C