UTM1C331MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 282
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 1.334
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Similar
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Similar
Vishay Sprague
Chemi-Con
In Stock: 339
Chemi-Con
In Stock: 271
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UTM1C331MHD
DigiKey Part Number
UTM1C331MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTM1C331MHD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UTM1C331MHD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C