ELXV800ELL331ML25S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 23.604
Datasheet
330 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXV800ELL331ML25S
DigiKey Part Number
ELXV800ELL331ML25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV800ELL331ML25S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELXV800ELL331ML25S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
720 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.44 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
81 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C