LGU2W121MELY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 81
In Stock: 138
In Stock: 234
In Stock: 724
In Stock: 49
In Stock: 123
In Stock: 334
Direct
Rubycon
In Stock: 100
Cornell Dubilier Knowles
Chemi-Con
120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGU2W121MELY
DigiKey Part Number
493-2851-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2W121MELY
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGU2W121MELY Models
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.0725 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C