LAR2D102MELB30 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 106
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 197
In Stock: 216
In Stock: 256
In Stock: 128
In Stock: 157
In Stock: 613
In Stock: 101
In Stock: 24
In Stock: 234
In Stock: 553
In Stock: 1.290
In Stock: 102
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAR2D102MELB30
DigiKey Part Number
493-3240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2D102MELB30
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAR2D102MELB30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C