LGG2D102MELB30
DigiKey Part Number
493-8127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2D102MELB30
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGG2D102MELB30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.06 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C