EDK476M010S9DAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
47 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK476M010S9DAA
DigiKey Part Number
EDK476M010S9DAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK476M010S9DAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK476M010S9DAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
43 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
53.75 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C