EDK337M016A9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 514
In Stock: 64
In Stock: 490
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK337M016A9MAA
DigiKey Part Number
EDK337M016A9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK337M016A9MAA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK337M016A9MAA Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C