EDK337M010S9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 450
Rubycon
In Stock: 500
In Stock: 64
In Stock: 490
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK337M010S9MAA
DigiKey Part Number
EDK337M010S9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK337M010S9MAA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK337M010S9MAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
330 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
412.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C