AP130-28YL-13
DigiKey Part Number
AP130-28YLDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP130-28YL-13
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT89-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP130-28YL-13 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
58dB (100Hz)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA