381LX122M200A032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 999
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.420
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 681
In Stock: 720
Direct
Nichicon
In Stock: 363
Direct
Nichicon
In Stock: 80
In Stock: 158
Upgrade
Rubycon
Upgrade
TDK
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX122M200A032
DigiKey Part Number
381LX122M200A032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX122M200A032
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 20 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C