381LR122M200K042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 999
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.420
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 681
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
TDK
Nichicon
Nichicon
In Stock: 88
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 124mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
381LR122M200K042
DigiKey Part Number
338-2479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR122M200K042
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.13 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.47 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
124mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C