MVA35VC151MH10TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 747
Datasheet
Rubycon
In Stock: 476
Rubycon
In Stock: 619
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 948
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 184
Panasonic Industry
In Stock: 1.506
KEMET
KEMET
Nichicon
Image for MVA35VC151MH10TP is not available
MVA35VC151MH10TP
DigiKey Part Number
MVA35VC151MH10TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVA35VC151MH10TP
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.547Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.547Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C