2RL2500L-8-T6/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 315
Datasheet
In Stock: 453
Bourns Inc.
In Stock: 89
Bourns Inc.
In Stock: 0
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
TDK
TDK
Gas Discharge Tube 2500 V 5000A (5kA) ±20% 2 Pole Through Hole
2RL2500L-8-T6/B
DigiKey Part Number
13-2RL2500L-8-T6/B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RL2500L-8-T6/B
Description
GDT 2500V 5KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)
Manufacturer
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Tray
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
2500 V