B41827A4338M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 5.764
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 850
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 383
Chemi-Con
In Stock: 1.065
In Stock: 8
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
In Stock: 718
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
In Stock: 477
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
B41827A4338M
DigiKey Part Number
B41827A4338M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41827A4338M
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.695 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C