B41827A2107M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 706
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
In Stock: 469
Nichicon
In Stock: 237
In Stock: 371
In Stock: 342
Image for B41827A2107M is not available
B41827A2107M
DigiKey Part Number
B41827A2107M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41827A2107M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C