B41821A5107M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 16.507
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 28.735
Datasheet
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Panasonic Industry
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2.7Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
B41821A5107M
DigiKey Part Number
B41821A5107M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41821A5107M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.7Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C