35ZLH100MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
1189-1300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLH100MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
35ZLH100MEFC6.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
540 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
94 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C