B41042A8337M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
Surge
Nichicon
Nichicon
In Stock: 486
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
B41042A8337M
DigiKey Part Number
B41042A8337M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41042A8337M
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
994.7 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.421 A @ 100 kHz
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C