B41041A9226M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 1.076
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 2.128
Datasheet
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
KEMET
KEMET
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 983
Surge
Surge
Image for B41041A9226M is not available
B41041A9226M
DigiKey Part Number
B41041A9226M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41041A9226M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
82.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
165 mA @ 100 kHz
Impedance
1.4 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C