226CKH100M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 31.319
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 2.128
Datasheet
Upgrade
TDK
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
KEMET
KEMET
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 983
Surge
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6.029Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
226CKH100M
DigiKey Part Number
226CKH100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
226CKH100M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
345 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.029Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C